کاربرد پوکه معدنی چیست؟ پومیس یا همان  (پوکه معدنی ) یک سنگ طبیعی هدیه خداست که کاربردهای عملی زیادی دارد. می توان آن را در تکه های بزرگ یا پودرهای نازک به دست آورد.

پوکه چیست و چگونه متولد می شود؟

کاربرد پوکه معدنی

پوکه یک سنگ سیلیسی منبسط شده و خنثی با منشا آتشفشانی است. دارای ساختار لانه زنبوری است که آن را بسیار سبک می کند و به آن اجازه می دهد هوا را ذخیره کند و ذخیره ای از آب را مانند یک اسفنج حفظ کند که سپس به تدریج آزاد می شود.

توصیه می کنم این مقاله را بخوانید:  پوکه معدنی چیست؟

رنگ آن بژ روشن و متمایل به خاکستری است. این سنگ در طول فوران های آتشفشانی انفجاری منشأ گرفته است، این سنگ نتیجه انبساط شدید گازهای حل شده در گدازه با ترکیب شیمیایی اسیدی (ماگمای اسیدی و سیلیکات) است.

کاربرد پوکه معدنی

سرد شدن سریع سنگ باعث شد که قسمت مایع در اطراف حباب‌های گاز جامد شود، از تبلور آن‌ها جلوگیری کرد، گازها را در داخل به دام انداخت و آلوئول‌هایی با اندازه‌های مختلف ایجاد کرد، بنابراین ساختار «فمی» عجیب و غریب آن و آلوئول‌های بی‌شمار را ایجاد کرد. گاهی اوقات، نه همیشه، سنگ پوکه دقیقاً به خاطر همین حفره‌های کوچک در آب شناور می‌شود

موارد مصرفی یا کاربرد پوکه معدنی چیست؟

کاربرد پوکه معدنی

پوکه معدنی با خصوصیات منحصر به فرد خود در موارد مختلف کاربرد دارد. در زیر به برخی از کاربردهای این ماده معدنی اشاره می‌شود:

ساخت بتن سبک:

پوکه معدنی به دلیل وزن سبک و تخلخل بالا در تولید بتن سبک استفاده می‌شود. این نوع بتن در ساختمان‌ها برای کاهش وزن سازه و همچنین بهبود عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کف سازی:

از پوکه معدنی در کف سازی ساختمان‌ها و شیب‌بندی کف‌ها استفاده می‌شود. خصوصیت سبک بودن آن باعث می‌شود سطوح کف ساختمان یا محوطه با وزن کمتری مواجه شوند.

سازه‌های سبک:

پوکه معدنی به عنوان یکی از مصالح ساختمانی سبک در سازه‌ها، مانند درب و پنجره، کمد و میزهای سبک به کار می‌رود.

مقاوم سازی سازه‌ها:

با توجه به مقاومت بالا و خصوصیات مکانیکی خوب، پوکه معدنی جهت مقاوم سازی سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آبنماها و باغچه‌ها:

 

در ساخت آبنماها و باغچه‌ها از پوکه معدنی قروه استفاده می‌شود. این ماده به خوبی جذب و نگهداری آب را انجام می‌دهد و برای ایجاد زیبایی در فضاهای سبز استفاده می‌شود.

آکواریوم و دکوراسیون:

سنگ پوکه به عنوان یک ماده تزئینی در آکواریوم‌ها و در دکوراسیون فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. خصوصیات تخلخل و زیبایی آن باعث محبوبیت آن در این زمینه می‌شود.

اصلاح خاک و باغبانی:

پوکه معدنی به عنوان یک ماده اصلاح‌کننده خاک در باغبانی و زراعت به کار می‌رود. تخلخل بالا و امکان ذخیره آب این ماده باعث بهبود خاک و رشد بهتر گیاهان می‌شود.

تمیز کردن لوازم و سطوح:

از پوکه معدنی برای تمیز کردن لوازم و سطوح در منازل استفاده می‌شود. خصوصیت آلوئولی آن باعث انجام بهتر کارهای تمیزی می‌شود.

این موارد تنها بخشی از کاربردهای پوکه معدنی هستند و با توجه به ویژگی‌های آن، ممکن است در زمینه‌های دیگر نیز به کار گرفته شود.

کاربرد پوکه معدنی برای پوست انسان

سنگ پا تکه بزرگ پوکه معدنی است که از آن برای صاف کردن پوست از بین بردن پینه ها و هم چنین به عنوان لایه بردار استفاده می شود.

پوکه به عنوان یک لایه بردار طبیعی

سنگ پا یکی از درمان های طبیعی عالی برای از بین بردن سلول های مرده پوست است، یک اسکراب کاملا طبیعی بدن . مراقب باشید از آن برای صورت استفاده نکنید ، خاصیت لایه برداری نسبتا قوی دارد که برای پوست ظریف این ناحیه خوب نیست.

قبل از استفاده،  از سنگ پا پوست باید مرطوب باشد. برای مرطوب کردن پوست می توانید با آب نسبتا گرم حمام کنید سپس سنگ را مرطوب کرده و بدون اغراق با ماساژهای دایره ای مالش دهید.

این درمان باعث روشن‌تر شدن پوست بدن می‌شود، زیرا سلول‌های مرده را از بین می‌برد، که ظاهری کدر معمولی ایجاد می‌کند. بعد از لایه برداری از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

پوکه برای مراقبت از پا

کاربرد پوکه معدنی در لایه برداری پوست

سطح ساینده این امکان را فراهم می کند تا عملکرد شدیدتری روی نواحی پوست ضخیم مانند پینه  انجام دهد. حتی در مورد ترک پاشنه پا، درمان با سنگ پا بسیار توصیه می شود.

قبل از مالیدن آن روی قسمت ضخیم شده، حداقل ۱۰ دقیقه حمام پا توصیه می شود تا نواحی آسیب دیده را با اضافه کردن جوش شیرین نرم کنید . سپس با حرکات دایره ای، بدون اغراق با فشار، سنگ پا را روی سخت ترین قسمت های لمسی بمالید. و خوب بشویید، خشک کنید و از یک مرطوب کننده یا کره شی استفاده کنید .

 

پوکه برای رفع موهای زائد

تمام کاربردهای دیگر سنگ پوکه

سنگ پوکه نه تنها یک محصول آرایشی و بهداشتی است، بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر نیز کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *