پوکه معدنی پوزولانی

پوکه معدنی پوزولانی چیست ؟ این نوع پوکه زمانی تشکیل می شود که مواد مذاب حاصل از فوران آتش فشان تشکیل می شود با این تفاوت که پوکه پوزولانی از مواد مذابی تشکیل می شود که بر روی سطح زمین روان گشته و بعد سرد می شود . این پوکه معدنی در هنگام تشکیل به صورت دانه های ریزی که در تصویر می بینید در می آید.

lazy placeholder پوکه معدنی پوزولانی
پوکه معدنی پوزولانی

این نوع پوکه هم موادی در ترکیبش حظور دارند که در پوکه معدنی معمولی است یعنی : مواد سیلیکاتی و الومینومی و البته ویزگی تخلخل پوکه معدنی را نیز دارا می باشد . از پوکه پوزولانی برای ساخت سیمان استفاده می شود . زیرا اضافه کردن این ماده به سیمان باعث افزایش چسبندگی سیمان خواهد شد . البته باید گفت که پوکه معدنی پوزولانی در استفاده به صورت خالی و بدون مخلوط کردن با سیمان یا آهک بی فایده است . چون به تنهایی خاصیت چسبندگی ندارد . از سیمان ساخته شده با این پوکه برای ساخت بتن استفاده می شود که محصول بسیار چسبنده و مقاومی بدست می آید .

چرا پوکه معدنی پزولانی؟

با توجه به تجربه و تحقیقات به عمل آمده استفاده از پوکه پوزولانی در ساخت بتن ، افزایش تولید را به همراه دارد . در توضیح این جمله باید نوشت که در تولید بتن به روش قدمی برای افزایش چسبندگی و قدرت بتن باید از سیمان بیشتر در ترکیب بتن استفاده می شد ولی با استفاده از این پوکه در ساخت بتن با ترکیب کمتر سیمان ؛ بتنی بسیار چسبنده و مقاوم خواهیم داشت .

زمانی که سیمان ساخته شده با پوزولان با آهک و آب مخلوط شود بسیار چسبنده خواهد شد و مقاومت بتن را نیز بسیار بالا می برد . در صورتی که از این نوع بتن استفاده شود زمان آبگیری بتن نیز کاهش خواهد یافت و از این نظر سرعت کار را بالا می برد . از طرفی چون با استفاده از پوکه معدنی پوزولانی مقدار مصرف سیمان در ساخت بتن کاهش می یابد پس یکی از ویژگی های آن کهش هزینه هاست .

lazy placeholder پوکه معدنی پوزولانی

مزایای دیگر پوکه معدنی پوزولانی

  1. با اضافه کردن آن به سیمان علاوه بر افزایش چسبندگی باعث صرفه جوی در مصرف انرژی در تولید می شود.
  2. استفاده از پوکه پزولانی در ساخت سیمان در کاهش الودگی های زیست محیطی ناشی از تولید سیمان می کاهد .
  3. استفاده از پزولان در تولید بتن باعث بالا رفتن عمر بتن می شود .

موارد مصرف سیمان ساخته شده از پوکه پوزولانی

با توجه به مزایایی که برای استفاده از این نوع پوکه برای تولید سیمان برای شما عزیزان گفتیم ، طبیعی است که استفاده از آن در صنعت ساخت و ساز بسیار رواج داشته باشد . در زیر نمونه هایی از این موارد را می آوریم :

  1. همانطور که گفته شد از آن برای ساخت سیمان اسفاده می شود . سیمان تولید شده به این روش مرغوبیت بسیار بالایی دارد.
  2. از پوکه پوزولانی برای در ساخت انواع بلوک استفاده می شود که باعث بالا رفتن مرغوبیت و مقومت بلوک خواهد شد .
  3. در پروژه های ساخت انواع استخر اعم از استخر شنا و شیلات این نوع سیمان بکار می رود .
  4. بعد از ساخت دیوارها برای سیمان اندود کردن سطح دیوار از سیمان پوزولانی استفاده می شود .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09185314481
Call Now Button