پوکه ساختمانی

پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه ساختمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی می باشد که برای سبک سازی بنا مورد استفاده قرار می گیرد . در ساخت بنا برای شیب بندی و پر کردن کف طبقات از پوکه معدنی استفاده می شود . البته برای این کار از ماسه و یا خاک هم می توان استفاده کرد . اما معایبی که استفاده از این دو دارد استفاده از پوکه را رایج کرده . مثلا اگر برای پر کردن کف اتاق های طبقات از ماسه استفاده شود مطمعنا وزن بنا بسیار بالا می رود که بسیار خطرناک است . یا اگر از خاک برای این منظور استفاده شود علاوه بر بار اضافی که وارد می کند مشکل دیگری نیز دارد . مشکل آن است که خاک بعد از مدتی نشست کرده و کف ساختمان را ناهمگون می کند یا به عبارتی آن را خراب می کند .

پوکه ساختمانی در ۲نوع پوکه معدنی و پوکه صنعتی وجود دارد ، که پوکه معدنی خود به انواع مختلف تقسیم میشود :

۱- پوکه بادامی
۲- پوکه عدسی
۳- پوکه فندوقی
۴-پوکه ماسه ای
۵- پوکه نخودی
۶- پوکه آبنما

در ادامه شما عزیزان را با تعریف پوکه معدنی و پوکه صنعتی و انواع پوکه معدنی آشنا می کنیم .

پوکه معدنی

پوکه معدنی از گدازه های آتشفشانی تشکیل شده که پس از رسیدن به سطح زمین و در حال سرد شدن به شکل نهایی پوکه تبدیل شده و در اندازه ای مختلفی به وجود می آیند . پوکه معدنی دارای وزن بسیار پایینی است و چون در حرارت بالای آتشفشان بوده و پس از سرد شدن سخت شده دارای درجه سختی و مقاومت بالایی است .

lazy placeholder پوکه ساختمانی

همین ویژگی ها باعث شده تا از پوکه معدنی برای سبک سازی بنا استفاده شود . البته استفاده از پوکه ساختمانی یا همان پوکه معدنی فقط در ساخت و ساز نیست بلکه از آن در کشاورزی و تصویه آب و همچنین در شیلات استفاده می شود .

استفاده از پوکه معدنی گسترده است به طوری که در انواع صنایع از آن استفاده می شود . مثلا در صنعت نساجی برای سنگشور کردن پارچه از پوکه استفاده می شود . حتی در آکواریوم نیز می توان برای رشد بهتر ماهی ها از پوکه استفاده کرد . کاربرد های مختلف پوکه معدنی را در مقالات سایت به طور کامل برای شما عزیزان توضیح داده ایم که در صورت علاقه مطالعه بفرمایید .

انواع پوکه معدنی

پوکه بادامی : پوکه بادامی از انواع پوکه معدنی است که به خاطر اینکه در اندازه بادام است به این نام خوانده می شود . اندازه پوکه بادامی بین ۱۸ تا ۲۶ میلیمتر است . عمده مصرف پوکه بادامی برای شیب بندی پشت بام و هم سطح کردن کف اتاق هاست . وزن پوکه بادامی قروه در هر متر مکعب بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است که کیفیت پوکه بادامی قروه را نشان می دهد .

پوکه فندوقی : یکی دیگر از انواع پوکه معدنی قروه است که اندازه آن بین ۱۰ تا ۲۰ میلیتر است . پوکه مدنی فندوقی نیز مانند پوکه بادامی برای شیب دار کردن بام و هم سطح نمودن کف صیقات از آن استفاده می شود .

پوکه عدسی : پوکه عدنی در اندازه بین ۳ تا ۷ میلیمتر موجود است . از پوکه ساختمانی برای ساخت بلوک و همچنین پوشاندن کف اتاق استفاده می شود . وزن پوکه معدنی عسی ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در ۱مترمکعب است .

پوکه ماسه ای : پوکه ماسه ای اندازه ای بین ۱ تا ۵ میلیمتر دارد . از پوکه معدنی ماسه ای برای ساخت بلوک سقفی و دیواری و ساخت بتن استفاده می شود .

پوکه آبنما : پوکه آبنما رارای اندازه بزرگتری نسبت به سایر پوکه های معدنی است به طوری که اندازه آن بین ۲۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر متغیر است . از پوکه آبنما برای ساخت تزئینات طبیغی زیبا استفاده می شود که یکی از آن ها ساخت آبنماهای زیبا می باشد .

پوکه نخودی : پوکه نخودی قروه با اندازه ای بین ۵ تا ۱۰ میلیمتر به مشتریان عزیز عرضه می گردد . کاربرد پوکه نخودی نیز بشتر در شیب بندی و کف سازی طبقات استفاده می شود . وزن پوکه نخودی در ۱ مترمکعب بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است .

پوکه صنعتی

lazy placeholder پوکه ساختمانی

پوکه صنعتی از دانه های رس سبک منبسط شده ساخته می شود .این دانه های رس از انبساط خاک رس در کوره های مخصوص گردان در حرارت ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد بوجود می آیند .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09185314481
Call Now Button