معایب فوم بتن

درود به تمامی همراهان عزیز ، در این نوشته می خواهیم در مورد فوم بتن صحبت کنیم . ابتدا تعریفی از فوم بتن را خدمت شما ارائه می دهیم و سپس در مورد مزایا و معایب آن صحبت می کنیم .

lazy placeholder معایب فوم بتن

تعریف فوم بتن

فوم بتن نوعی از مصالح ساختمانی جدید می باشد . وزن این بتن از بتن معمولی سبکتر است . از این جهت برای ساختمان سلزی گزینه مناسبی می باشد ، چون وزن سازه را به مراتب پایین می آورد .

برای تولید فوم بتن از ماسه ، سیمان ، ملات فوم بتن ( ماده ای شیمیایی است ) و ماسه بادی استفاده می شود . برای تولین فوم بتن که به آن بتن سبک نیز می گویند بسته به نیاز و نوع پروژه در حال ساخت مواد ذکر شده با هم مخلوط می شود تا مقاومت مورد نظر و وزن متناسب به دست آید . فرمول ساخت این نوع از بتن به صورت دستورالعملی و همچنین تجربی می باشد . البته استانداردهایی در سطح جهانی نیز برای ساخت بتن سبک تدوین شده است که نی تووان برای ساخت از انها استفاده کرد .

مراحل ساخت فوم بتن

 1. در مرحله اولیه موادی را که در بالا ذکر کردیم ( ماسه ، سیمان ، ملات فوم بتن و ماسه بادی ) توسط اپراتور باهم مخلوط می شوند . همانطور که گفته شد میزان مواد با توجه به نظر مهندس قابل تغیر است .
 2. با ترکیب درست مواد نوبت به این می رسد که مخلوط بدست آمده را داخل قالب بریزند تا به شکل نهایی دربیاید.
 3. بعد از اینکه مواد داخل قالب ها ریخته شده باید این قالب ها درون کوره قرار بگیرند تا بتن سبک آماده شود .
 4. بعد از بیرون آوردن فوم بتن از کوره ، بتن سبک باید برای سرد شدن به محیط باز و بدون رطوبت منتقل شود تا پس از سرد شدن به اندازه های مورد نیاز برش خورده ، بسته بندی شود.

lazy placeholder معایب فوم بتن

انواع فوم بتن

فوم بتن در دو نوع بتن گازی و بتن کفی تولید می شود .

مشخصه های فوم بتن

 1. یکی از برترین ویژگی های فوم بتن مطمعنا وزن سبک آن است .
 2. بتن سبک استحکام بالایی دارد که همانطور که گفته شده می توان بنابه نوع پروژه این ویزگی را با ترکیب مختلف مواد کم و زیاد کرد . به این ویژگی مقاومت فشاری فوم بتن می گویند .
 3. در مورد مسائل مالی می توان گفت که هزینه مقرون به صرفه ای دارد .
 4. سرعت انجام کار را بالا می برد .

معایب فوم بتن

 1. با بالا رفتن دما ماده شیمیایی که از آن برای ساخت بتن سبک استفاده شده بخار می شود . در صورتی که از محصولات فوم بتن برای ساخت قسمت های داخلی منازل استفاده شود ؛ این مورد می تواند به سلامت ساکنین ضرر بزند .
 2. با اینکه از هزینه پایین پوکه سبک گفتیم ولی با این حال هزینه پوکه معدنی از فوم بتن کمتر است . به عبارت دیگر استفاده از پوکه معدنی به صرفه تر است .
 3. با توجه به اینکه در داخل کشور متاسفانه استاندارد خاصی برای تولید فوم بتن رعایت نمی شود بنابراین نمی توان به کیفیت ساخت آن اطمینان کرد.
 4. یکی دیگر از این معایب هزینه بالای قطعات پیش ساخته آن است .
 5. برای نصب قطعات پیش ساخته بتن سبک باید از متخصصان آن استفاده کرد.
 6. پوکه معدنی از بتن سبک ، سبکتر است .
 7. در زمان کف سازی با بتن سبک ، بعد اتمام کار و خشک شدن ؛ ارتفاع فوم بتن یک پنجم کاهش می یابد .
 8. در صورت کف سازی با فوم بتن ، بعد از اتمام کار و بعد از گذشت مدت زمانی سطح بتن ترک بر می دارد .
 9. عمر بتن سبک پایین است به طوری که از چند سال بیشتر تجاوز نمی کند در صورتی که عمر پوکه معدنی بسیار بالا می باشد حتی تا ۱۰۰ سال .
lazy placeholder معایب فوم بتن

نتیجه گیری

با توجه به خصوصیاتی که برای فوم بتن آورده شده می توان به این نتیجه رسید که در کل استفاده از آن خوب است و می تواند به سبک سازی ساختمان کمک شایانی بکند . هکچنین در صورتی که از صرفه هزینه نگران نباشید می توان با استفاده از قطعات پیش ساخته سرعت انجام کار را بسیار بالا برد .

البته زمانی که پای پوکه معدنی به عنوان فوم بتن به میان بیاید فوم بتن در برابر ویزگی های پوکه معدنی حرفی برای گفتن ندارد زیرا در بسیاری از جهات پوکه از بتن سبک بهتر است . هم سبکتر است و هم مقاومتر و اینکه طول عمر بالایی دارد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09185314481
Call Now Button