مراحل ساخت ساختمان

با سلام خدمت شما عزیزان و همراهان بام پوکه . امروز قصد داریم تا تعریفی کلی از مراحل ساخ یک ساختمان را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم . با ما همراه باشید .

lazy placeholder مراحل ساخت ساختمان

 

۱- پی‌گذاری

پی‌گذاری ( پی‌سازی ) عملیاتی است که برای استحکام بنیه‌ی ساختمان انجام می‌گیرد. کار پی‌ها این است که نیروهای وارده به ساختمان را به زمین منتقل کنند و اینگونه از شدت ارتعاشات کاسته و سبب استحکام ساختمان می‌شوند . برای عملیات پی‌سازی در وحله اول عمل گودبرداری انجام می شود؛ گودبرداری به برداشتن حجم زیادی از خاک زمین گفته می‌شود که در نتیجه‌ی آن یک حفره‌ی بسیار بزرگ در سرتاسر زمین به عمق حداقل نیم متر ایجاد شود.

در حالتی که ارتفاع سازه بسیار بلند نباشد گود برداری سطحی انجام می شود ( گود برداری با ارتفاع کم ). برای ساخت ساختمان‌های بزرگ و پروژه های ساختمانی بلند گودبرداری عمیق با استفاده از بیل‌های مکانیکی و ماشین‌آلات حفاری انجام می شود. گودبرداری باید تا جایی انجام شود که از بابت نشست‌های احتمالی زمین مطمئن شد ؛ که اصطلاحاً به آن گودبرداری تا رسیدن به زمین بکر می گویند .

lazy placeholder مراحل ساخت ساختمان

۲- آرماتوربندی

مراحل ساخت ساختمان :  آرماتوربندی به عنوان یکی از مراحل ساخت ساختمان برای این انجهم می شود که مقاومت کششی بتن افزایش یابد. در آرماتوربندی میلگردها به وسیله‌ی جوش یا بست فلزی کنار هم قرار داده می شوند که باعث استحکام کششی بتن می شود . در واقع تمام نیروهای کششی وارد شده به ساختمان به میلگردها وارد می‌شوند. برای ساختمان های بتنی کوچک از آرماتورهایی با قطر ۱۲ میلی‌متر یا کمتر استفاده می‌شود؛ اما برای ساختمان بتنی بزرگ از میلگردهایی با قطر ۱۳، ۱۶ و ۲۰ میلی‌متر استفاده می‌شود.

lazy placeholder مراحل ساخت ساختمان

۳- قالب گیری و بتن ریزی

مراحل ساخت ساختمان : در مرحله قالب گیری با استفاده از قطعات مستطیل شکل چوبی یا فلزی اطراف آرماتورهای بسته شده را می بندند که به آن قالب گیری گفته می شود . بعد از آن در داخل قالب بتن مسلح ( بتن آرمه ) می شود .در این مرحله چون بتن نرم است با استفاده از قالب ها این بتن مهار شده و به شکل قالب در می آید که پس از سفت شده بتن قطعات فلزی یا چوبی جدا می شود .

در مرحله قالب گیری کار قالب بندی باید با دقت بالا انجام شده و قطعات قالب بندی محکم سرجای خود نصب شود ، اگر قطعات قالب بندی محکم نباشد ممکن است بر اثر فشار وارده توسط بتن به آن شل شده و از جای خود تکان بخورد و قالب بتن را خراب کند .

lazy placeholder مراحل ساخت ساختمان

۴- قالب برداری و ادامه کار

بعد از بتن ریزی در قالب ها جکهایی را به عنوان نگه دارنه زیر قالب ها قرار می دهند تا قالب تکان نخورد و بتن کاملا محکم شود و قالب بر اثر فشار بتن جابجا نشود . بعد از اینکه بتن محکم شد می توان قالب را جدا نمود ، بعد از آن باید راه پله و پاگرد ها درست شوند . بعد از این مرحله می توان عایق های حرارتی و صوتی سقف و دیوار را نصب کرد و بعد از آن مراحل لوله کشی انجام می شود .

در مرحله بعد باید آجر و یا سفال را برای بالا بردن دیوارها بکاربرد ، بعد از تکمیل دیوارها باید در داخل سفیدکاری انجام شود به این صورت که بر روی دیوار گچ سفیدکاری توسط ماله بر روی دیوار به صورت ماهرانه و کاملا ظریف توسط استادکار ماهر کشیده می شود . بعد از پایان سفید کاری نوبت به انجام نمای خارجی ساختمان می رسد که بنا به سلیقه و یا خواست مالک انجام می شود که می تواند با سنگ انجام شده و یا از سیمان برای نما استفاده کرد که بعد از خشک شده آن را رنگ می کنند یا به روی آن سیمان سفید می کشند .

– پوکه بادامی قروه:
پوکه بادامی یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۱۸ تا ۲۶ میلیمتر میباشد .
– پوکه فندوقی قروه:
پوکه فندقی یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر متغیر می باشد .
– پوکه عدسی قروه:
پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن از ۳ تا ۷ میلیمتر متغیر می باشد .
– پوکه ماسه‌ای قروه:
پوکه ماسه‌ای یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن از ۱ تا ۵ میلیمتر متغیر می باشد .

جهت سفارش پوکه  درجه یک قروه میتوانید با شمار ۰۹۱۸۵۳۱۴۴۸۱ تماس بگیرید .

مطالب مرتبط

09185314481
Call Now Button