شیب بندی پشت بام از جمله مواردی هست که نقش مهمی در حفظ طول عمر بنا دارد. زیرا اگر اینکار به درستی صورت نگیرد در فصول سرد سال با بارش برف و باران آب بر روی پشت بام باقی مانده و منجر به تخریب عایق بندی و همچنین از بین بردن سقف بنا گردد. یکی از مهمترین موارد جهت شیب بندی پشت بام استفاده از انواع پوکه معدنی سبک هست .

شیب بندی پشت بام

 

محتوا

دلایل شیب بندی پشت بام

دلایل شیب بندی پشت بام

همانطور که گفتیم شیب بندی پشت بام بسیار حائز اهمیت هست و برای انتقال آب حاصل از بارندگی ها بر روی سقف خانه ها و آپارتمان ها نیاز به شیب بندی پشت بام خانه ها می باشد، شیب بندی پشت بام بدین صورت انجام می شود که بنا بر اندازه و ابعاد پشت بام و زیر بنا پشت بام را به چند نقطه مشخص تقسیم کرد و به اندازه هر متر مربع از آخرین نقطه و منتهی علیه پشت بام تا خروجی و ناودان آب یک سانتیمتر شیب می دهند.

 

مثلا اگر طول آخرین نقطه پشت بام تا محل استقرار ناودان ۲۰ متر باشد، به آن بیست متر شیب داده و پس از بارش یا ریختن آب، این امکان فراهم می شود که آب در یک جا جمع نشده و حالت روان داشته باشد و به سمت ناودانی یا کف شور سرازیر شود و برای انجام شیب بندی به این شکل نیاز به ریخت مصالح و موادی است تا این شیب به دست آید و فراهم شود.
معمولا بهترین مصالح برای این کار مواد سبک وزن و مستحکم مثل پوکه ها هست. استفاده از پوکه ها می توانند این مسئله و مشکل را بدون افزایش بار و وزن ساختمان مرتفع سازند.

 

باید به این نکته توجه کرد که این کار جز کارهای مهم و اساسی در هر ساختمانی می باشد چون اگر شیب بندی به صورت درست و حسابی انجام نشود باعث نم دادن و در بدترین حالت باعث چکه کردن و آب دادن سقف می شود که هم مناظر زشت و نابهنجاری درست می کند و هم هزینه بازسازی آن بالا بوده و باعث برهم خوردن نظم و روال زندگی شده و تولید ضایعات ساختمانی را نیز در پی دارد.

در گذشته گ برای شیب بندی از خاک و کاه گل استفاده می شد که خواه نا خواه موجب سنگین شدن سقف ها و در خیلی از موارد با بارش سنگین برف یا باران باعث شکستی و ریزش سقف ها می شد ولی امروزه با استفاده از مواد و مصالح سبک مثل پوکه معدنی سعی می شود تا هم بار ساختمان ها سبک شود و درعین حال کارآمدی این مصالح هم بالا باشد. امروزه در ساختمان سازی برای شیب بندی و کف سازی سعی می شود از انواع پوکه های سبک استفاده شود .

 

تا هم نقل و انتقال آن ها به ساختمان و محل استفاده آسان باشد و هم بار ساختمان سبک شود و نیاز به هزینه های اضافی برای ایجاد تعداد زیاد ستون های حمال نباشد.
شرکت بام پوکه با ارائه بهترین و سبک ترین نوع از انواع پوکه های ساختمانی سعی دارد تا رضایت مصرف کنندگان این مصالح ساختمانی را فراهم نماید.

 

برای شیب بندی ساختمان چه نوع پوکه ای مناسب تر است

پوکه شیب بندی پشت بام

در شیب بندی پشت بام هم می توان از پوکه صنعتی و هم پوکه معدنی استفاده کرد. پوکه معدنی با توجه به طبیعی بودن و قیمت نسبتا پایین تر و همچنین به دلیل ساختار شیمیایی که دارد و حشرات نمی توانند در آن رخنه کرده و موجب تخریب و آسیب رساندن به سازه شوند می تواند مناسب تر باشد.

البته پوکه صنعتی هم می تواند در نوع خود برای شیب بندی مفید باشد. نوع، اندازه و کیفیت پوکه مورد استفاده به عوامل مختلفی از جمله نقشه ساختمان‌ نظر سازنده، معمار، ارتفاع ساخت و… بستگی دارد که می تواند در نوع و کیفیت کار موثر باشد.

برای شیب بندی ساختمان و استفاده از پوکه برای این کار باید به این نکته توجه کرد که شکل ظاهری پوکه هیچ تاثیری در کیفیت شب بندی ندارد و نکاتی که در این کار باید به آنها توجه کرد کیفیت پوکه و حداکثر سبکی و تخلخل آن است. البته در شیب بندی ساختمان به دلیل حجم زیاد پوکه مصرفی، استفاده از پوکه هایی با حجم و اندازه بزرگتر هم از نظر وزنی، قیمتی و هم جابجایی برای مصرف کننده مفید تر است.

 

مثلا استفاده از پوکه های بادامی و فندقی می تواند برای شب بندی مناسبتر باشد حتی برای بالا بردن کیفیت کار می توان از مخلوط پوکه ها، مثل مخلوط پوکه بادامی و فندقی یا مخلوطی از پوکه فندقی و عدسی استفاده کرد.
برای تهیه نوع مناسب پوکه میتوان با استفاده از تجربیات شرکت بام پوکه بهترین نوع پوکه را برای استفاده در شیب بندی پشت بام سفارش داد و پوکه مناسب، مقرون به صرفه و با کیفیت را بدون هیچ دغدغه و نگرانی در اسرع وقت تحویل گرفت.

فواید شیب بندی پشت بام با پوکه

مقاومت، سبکی، تحمل پذیری بالای پوکه از نکات مهمی است که استفاده آن از این نوع مصالح را در ساخت و سازه ها مورد توجه سازندگان قرار داده و استفاده از پوکه را به عنوان یک اولویت در خرید مصالح ساختمانی در مرکز توجه افراد شاغل در این حرفه قرار داده است.

مصالح ساخته شده با پوکه نیز ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. ویژگی های بارز شیب بندی با پوکه به شرح ذیل می باشد.

۱- کاهش وزن مرده ساختمان و سبک بودن این مواد است که می تواند به اندازه قابل توجهی در وزن کلی ساختمان تاثیر داشته و به سبک کردن سازه کمک کند.

۲- مقاومت بالای آن در برابر فشار خارجی، از دیگر ویژگی های استفاده پوکه مقاومت بالای این نوع مواد در مقابل ضربه یا فشار و عدم ایجاد فرورفتگی در سطح می باشد، همچنین استفاده از مواد دیگر برای کف سازی سطح می تواند به مرور زمان و نشست آن مواد موجب ایجاد ترک، حفره و گودال در سطح مورد استفاده و جمع شدن آب شود که استفاده از پوکه برای کف سازی این ایراد بزرگ را ندارد.

۳- استفاده از پوکه برای کف سازی و شیب بندی می تواند مانند یک عایق رطوبت، حرارت و صدا عمل کرده و مانع خروج گرما یا ورود سرما به داخل ساختمان شود و از اتلاف و هدر رفتن انرژی بکار رفته برای ایجاد سرمایش و گرمایش جلوگیری کند.

۴- در برابر آتش سوزی مقاوم است و آتش نمی تواند به سرعت باعث داغ و ‌گداخته شدن سطحی که برای شیب بندی آن از پوکه استفاده شده است بشود.

۵- علاوه بر این موارد استفاده از پوکه  سبب کاهش مصرف سیمان و ماسه شده و پس از شیب بندی و کف سازی بوسیله پوکه، با لایه ای نازک از ملات میتوان سطح پشت بام را صاف، صیقلی و آماده برای چسباندن عایق یا قیر وگونی کرد.

شرکت بام پوکه با ارائه انواع پوکه های ساختمانی می تواند انتخابی مناسب برای تهیه پوکه با کیفیت و مناسب برای استفاده در کف سازی و شب بندی ساختمان باشد.‌

 

شیب بندی پشت بام یکی از کارهای مهم و اساسی در طراحی و ساخت، سازه های مختلف مسکونی و غیر مسکونی است. چون اگر این کار بدرستی انجام نشود. ممکن است باعث بوجود آمدن خسارات زیاد مالی بشود. پشت بام به عنوان سقف، ساختمان را در مقابل بارش های جوی محافظت کرده و با یک شیب بندی درست و اصولی می تواند با عبور دادن آب حاصل از انواع بارش، ساختمان را در مقابل آب گرفتگی و متعاقباً نم و رطوبت محافظت کند. اگر این شیب بندی با حد و اندازه دقیق باشد و در انجام آن از مصالح و مواد مناسب استفاده شود. هم از نظر ظاهری و هم کارکرد قطعا مشکلی برای ساختمان در آینده پیش نخواهد آمد.

 

مزایای شیب بندی با پوکه

پوکه شیب بندی پشت بام

شیب بندی با پوکه به دلیل سبک بودن علاوه بر حمل و نقل آسان برای رساندن پوکه به محل کار می تواند باعث سبک شدن سقف و سازه شود. همچنین استفاده از پوکه معدنی برای شیب بندی پشت بام باعث عایق شدن پشت بام در مقابل سرما و گرما می شود بدین صورت که در زمستان مانع خارج شدن گرما و در تابستان مانع از خروج هوای سرد می شود.
برای خرید پوکه مناسب برای شیب بندی ساختمان می توان با افراد کارشناس و متخصص در این زمینه مشورت کرده و سپس نسبت به خرید نوع مناسبی از پوکه با کیفیت و قیمت مناسب اقدام کرد.‌

شیب سقف شما نسبت فاصله عمودی (ارتفاع) به فاصله افقی (محدوده) است . فقط اندازه گیری هایی را که پیدا کردید بنویسید. نیازی به ساده سازی آن نیست. به عنوان مثال، اگر ارتفاع ۴ اینچ را با نوار استاندارد در علامت ۱۲ اینچی در سطح پیدا کنید، شیب شما ۴:۱۲ یا “۴ در ۱۲” است.

در رابطه با این موضوع شیب سقف چقدر باید باشد؟

حداقل گام برای زونا ۱:۶ است که معادل ۴ اینچ تا دهانه ۲۴ اینچ است. حداقل شیب برای سقف درز ثابت ۱:۴ یا ۳ اینچ تا دهانه ۱۲ اینچ است. حداقل گام برای رول کلاه ۲:۱۲ یا دو اینچ تا ۱۲ اینچ است.

شیب ایده آل برای سقف چیست؟

زاویه یا شیب سقف با تعداد اینچ که به صورت عمودی به ازای هر ۱۲ اینچ امتداد افقی بلند می شود محاسبه می شود. برای مثال سقفی که به ازای هر ۱۲ اینچ دویدن افقی ۶ اینچ بالا می رود دارای گامی ۶ در ۱۲ است . این اندازه گیری تعداد اینچ هایی است که سقف در ۱۲ اینچ بالا می رود.

حداقل شیب سقف برای زونا آسفالتی چقدر است؟

حداقل شیب / شیب سقف کاشی آسفالت چقدر است؟ انواع زونا برای عملکرد صحیح نیاز به رمپ دارند. حداقل نیاز ۲/۱۲ است . عدد ۲/۱۲ در حال اجرا یا دو واحد به صورت عمودی برای هر ۱۲ واحد افقی افزایش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *