بهترین نوع سازه در ساختمان سازی

بهترین نوع سازه در ساختمان سازی

lazy placeholder بهترین نوع سازه در ساختمان سازی

۱- سازه های فلزی

lazy placeholder بهترین نوع سازه در ساختمان سازی

مزایا :

الف – در سازه فلزی سرعت عمل بالاتر است زیرا امکان مونتاژ اسکلت قبل از نصب و بدون وقفه وجود دارد .

ب – اسکلت سازه های فلزی این نوع سازه ها دارای یکپارچگی مناسبت تری نسبت به دیگر سازه ها میباشد و به این علت نتیجه محاسبات سازه ای فاصله نزدیکتری به مقاومت حقیقی این سازه ها دارد .

ج – امکان توسعه طبقات در سازه های فلزی به شکل بهتری وجود دارد و این بدلیل نوع اتصال اعضای تیر و ستون در این نوع سازه است .

معایب :

الف) با توجه به تجربه و مطالعات بر روی زلزله های رخ داده به این نتیجه می رسیم که با اینکه از نظر محاسبات و طراحی سازه های فلزی بهتر و مقاومتر هستند ولی در عمل بیشترین خسارات و تخریب بنا مربوط به این نوع از سازه می باشد . دلیل اصلی این ضعف این است که اتصالات موجود به درستی اجرا نمی شودند و هنگام جوشکاری در محل اتصالات فاکتورهای مهم و قوانین جوشکاری در محل مورد نظر بدرستی اجرا نمی شود که این امر باعث ایجات اتصالات ضعیف و غیر استاندارد می شود . برای رفع ایت ضعف بزرگ باید در اتصالات از پیچ و مهره استفاده کرد تا اتصالی درست و مستحکم داشته باشیم . براساس این تحقیقات دلیل اصلی ضعف این نوع سازه ها در مقابل زلزله عدم اجرای صحیح اتصالات بوده است چرا که اجرای جوش در تمام اتصالات براساس محاسبات مربوط و رعایت آئین نامه اجرای جوش شامل انتخاب نوع باری ، آمپر مناسب ، شرایط آب و هوا و تخصص کافی جوشکاران ، مخصوصاً در مناطق محروم و کشورهای در حال توسعه تقریباً غیر ممکن بنظر می رسد و بر همین اساس اتصالات جوش را در سازه های فلزی باید بعنوان ضعف اصلی این نوع سازه ها به حساب آورد و راهکار برطرف نمودن این نقطه ضعف اساسی ، استقاده از پیچ و مهره در اتصالات این نوع سازه ها می باشد .

ب) چون در این نوع سازه تیر و ستون فلزی بوده و سقف بتنی کار می شود یک نا همگونی بین تیر و سقف ایجاد می شود که اتصال درست این دو را مشکل می کند و برای رفع مشکل باید تمام نکات فنی و استاندارد اتصال در این مورد با دقت کامل انجام شود .

ج) بدلیل اینکه این نوع سازه فلزی است مطمعنا با محدودیت های آب و هوایی برای اجرای سازه مواجه خواهیم بود . به دلیل شرایط آب و هوایی و سرعت زنگ زدگی اسکلت فلزی باید در شرایط محیطی مطلوب به اجرای سازه اقدام شود .

د) یکی دیگر از مشکلات این سازه در هنگام آتش سوزی نمایان می شود . در حرارت بالا اسکلت فلزی تغییر شکل داده و در صورت تداوم حرارت تخریب می شود .

ه) مشکل دیگر این نوع سازه زنگ زدگی اسکلت فلزی می باشد که باعث می شود سازه در بلند مدت دچار پوسیدگی عمیق شده و در نتیجه مقاموت سازه را به دنبال دارد .

۲-سازه های بتنی

lazy placeholder بهترین نوع سازه در ساختمان سازیمزایا:
الف)  چون آرماتور و بتن تازه و قالب شکل پذیر هستند می توان قسنت های مختلف سازه را در زمان های جداگانه اجرا نمود .

ب) سازه های بتنی در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم هستند .

ج) سازه بتی در برابر شرایط مختلف جوی مقاوم است و اگر پوشش بتن به صورت اصولی انجام شود رطوبت به آن آسیب نمی زند .

د) سازه بتنی نسبت به سازه فلزی از استحکام نسبتا بیشتری برخوردار است .

ه) مصالح این نوع سازه به وفور در دسترس است .

خ) سازه بتنی نسبت به سایر سازه ها دارای عمر بیشتری است و آن به این خاطر است که این سازه در برابر شرایط جوی مقاومت بالایی دارد .

ر)  به دلیل همگن بودن ، اتصالات تیر و دیافراگم سقف در این سازه نسبت به سایر سازه ها مناسبتر است .

معایب :
۱- با توجه به نیاز به تخصص در اجرای اون نوع سازه اجرای آن نیازمند زمان بیشتر است .

۲- بدلیل افزایش مقطع اعضاء وزن این سازه بیشتر از سازه های فلزی است .

۳-بتون مورد استفاده باید همیشه مورد آزمایش قرار گیرد آن هم در محل اجرای سازه ، به همین دلیل باید به آزمایشگاه های مکانیک خاک دسترسی داشت .

۳-سازه های سنتی

در سازه های سنتی ، ساخت بنا یا ساختمان بر اساس تجربه و مهارت بنا می باشد . این نوع سازه که از نامش هم پیداست بیشتر در گذشته رواج داشته است . البته امروزه نیز در نقاط مختلف کشورمان ساخت بنا بدین گونه انجام می شود ولی با تعداد کمتری نسبت به گذشته.

در ساخت اینگونه سازه محاسبات علمی و مهندسی نیست بلکه براساس تجربه و دانسته های بنا انجام می شود. در صورتی که این نوع سازه ساخته شود ، فقط می توان ساختمان را تا دو طبقه و ارتفاع حداکثری ۸ متر ساخت. در سازه سنتی وظیفه حمل بار به عهده دیوارهای باربر است . با توجهه به اینکه امروزه ساختمان ها بر اساس علو و تکنولوژی روز ساخته می شوند استفاده از سازه سنتی مورد تایید نیست. زیرا محاسبات و مراحل ساخت آن مورد تایید علوم مهندسی نمی باشد ولی در مقابل بناهای ساخته شده با علم روز ویزگی های بسیار بهتری نسبت به یازه های سنتی دارند و مطمعنا مقاومتر نیز هستند.

خریداری انواع پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه در سایزهای بادامی، فندوقی، نخودی، عدسی و ماسه‌ای خدمت مشتریان عزیز عرضه می گردد .

محصولات شرکت بام پوکه قروه : 
– سنگ پوکه بادامی قروه:
پوکه بادامی یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۱۸ تا ۲۶ میلیمتر میباشد .
– سنگ پوکه فندوقی قروه:
پوکه فندقی یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر متغیر می باشد .
– سنگ پوکه عدسی قروه:
پوکه عدسی یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۳ تا ۷ میلیمتر متغیر می باشد .
– سنگ پوکه ماسه‌ای قروه:
پوکه ماسه‌ای یکی از انواع پوکه قروه است که اندازه آن از ۱ تا ۵ میلیمتر متغیر می باشد .

جهت سفارش پوکه معدنی درجه یک قروه میتوانید با شمار ۰۹۱۸۵۳۱۴۴۸۱ تماس بگیرید .

مطالب مرتبط

09185314481
Call Now Button