استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی ! در ساختمان سازی برای ساخت و بالا آوردن دیوار و می توان از دو نوع از مصالح ساختمانی استفاده کرد . آجر و بلوک سیمانی . حال این سوال مطرح می شود آجر بهتر است یا بلوک سیمانی ؟

برای اینکه پاسخ این سوال را بدانیم باید به مشخصات هر کدام و مزایای استفاده از آن توجه کنیم . به همین خاطر در ادامه تعریفی کوتاه از هرکدام می آوریم .

آجر

آجر از زمان های دور یکی از مهمترین مصالح ساختمانی بوده است . آجر از دوران باستان یکی از مهمتریم مصالح در ساخت و ساز به شمار می رود . آجر از پختن خاک رس در کوره های آجر پزی ساخته می شود . 

استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی آجر فشاری[/caption]

مراحل ساخت آجر بدین صورت است که ابتدا خاک رس مرغوب تهیه می شود . بعد از تهیه خاک باید این خاک به عمل آمده و گل رس ساخته شود . گل بدست آمده در قالب هایی قرار داده می شود تا به شکل آجر دربیاید .

بعد از قالب گیری آجر باید خشک شود . به این آجر ، آجر خام می گویند . در انتها آجرهای خام برای پخته شدن به کوره آجرپزی منتقل می شود . در این مرحله آجر خام بعد از پخته شدن به آجر نهایی و قابل استفاده در ساخت و ساز تبدیل می شود .

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی نیز یکی دیگر از مصالح ساختمانی است که از آن برای ساخت دیوار استفاده می شود . نوعی دیگر از بلوک سیمانی در ساخت سقف استفاده می شود که به آن بلوک سقفی می گویند . بلوک از مخلوط سیمان ، ماسه ، پوکه معدنی و آب ساخته می شود .

مخلوط مذکور را باید در داخل دستگاه بلوک زنی ریخت. این دستگاه با لرزش مخلوط در قالب ، آن را متراکم کرده و به شکل نهایی در می آورد . بعد از این مرحله بلوک های ساخته شده باید در میط باز قرار گیرند تا خشک شوند.

البته باید در نظر داشت که برای استحکام بلوک باید در فرایند خشک شدن آن را خیساند . بع این معنی که در زمانبندی مناسب به روی بلوک ها آب پاشید.

استفاده از آجر یا بلوک سیمانی

آجر با توجه به اینکه از جنس خاک رس است و در دمای بالا پخته شده است از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است به همین دلیل دیوار ساخته شده با آن محکم خواهد بود . اما با توجه به اینکه اندازه آجر کوچک است و همچنین وزن آن زیاد است در ساختمان های بیشتر از ۲ طبقه استفاده از آن در بنا توصیه نمی شود .

همانطور که گفتیم با توجه به ابعاد کوچکتر آجر نسبت بلوک سرعت انجام کار پایین می آید . اما در استفاده از بلوک سیمانی چون ابعاد بزگتری دارد کار سریعتر پیش می رود . همچنین با توجه به اینکه بلوک سیمانی از پوکه معدنی ساخته شده است وزن سبکی دارد .

وزن سبک بلوک باعث می شود که استفاده از آن در ساختمان های با طبقات بالا کاملا رایج باشد . در نتیجه با توجه با نکات گفته شده در ساختمان های بلند مرتبه استفاده از بلوک سیمانی چه از نظر اقتصادی و چه از نظز ایمنی بهتر است . برای ساخت بلوک از پوکه معدنی ماسه ای استفاده می شود . 

۵ دلیل برای استفاده از بلوک های توخالی بتنی

قدرت و ایمنی مانند هیچ کدام

بلوک های توخالی بتنی به دلیل دوام بی نظیرشان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند . مقاومت فشاری به ترکیب بلوک ها بستگی دارد. آنها با فشار و لرزش بالا ساخته شده اند که باعث دوام آنها برای چندین دهه می شود . علاوه بر این، توانایی آنها در تحمل بارهای سنگین و ماهیت سبک وزن آنها باعث کاهش وزن کلی ساختمان می شود. فونداسیون پایدار و توانایی تحمل بارهای سنگین ایمنی زیادی را در برابر خرابی های زلزله و سایر بلایای طبیعی ایجاد می کند.

استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

 

کیفیت برتر

بخش مسکن به دلیل کیفیت عالی آنها به سرعت به بلوک های توخالی وابسته می شود. آنها را در ماشین های اتوماتیک با سیمان، سنگ خرد شده، خاک، گرد و غبار سنگ و غیره می سازند. در حالی که آجرهای سفالی فقط با خاک رس ساخته می شوند. در نتیجه ماندگاری آجرهای سفالی روز به روز کاهش می یابد. آنها همچنین شکننده و مستعد آسیب هستند . از سوی دیگر، پایداری بلوک های توخالی با گذشت زمان خراب نمی شود. در نتیجه، بلوک های توخالی هنگام استفاده در دیوارها به راحتی ضعیف یا لکه نمی شوند.

 

ساخت و ساز مقرون به صرفه

بزرگترین جنبه استفاده از بلوک های توخالی این است که هزینه ساخت و ساز نسبتاً کمتر از آجر قرمز سنتی است. در سنگ تراشی دیوارهای بلوک بتنی کمتر به ماسه سیمان نیاز است. علاوه بر این، وزن ساختمان را کاهش می دهد و ساخت و ساز نیز کمتر از حد معمول زمان می برد. یک بلوک قابلیت جایگزینی ۵ آجر قرمز را دارد که در نهایت هزینه ساخت را کاهش می دهد. بتنی بودن باعث استحکام بیشتر آن می شود و با گذشت زمان دوام ساخت را افزایش می دهد. بلوک‌های توخالی در اندازه‌های یکنواخت هستند و روکش ثابت نصب آنها را آسان می‌کند و ساخت و ساز را سرعت می‌بخشد. جنبه مثبت دیگر این است که دیوارهای ساخته شده از بلوک را می توان با رنگ تمام کرد که هزینه کلی دکوراسیون داخلی را کاهش می دهد

سازگار با هر آب و هوایی

بلوک های توخالی نه تنها بادوام هستند بلکه با هر نوع تغییر آب و هوایی سازگار هستند . آنها در برابر هر نوع آب و هوایی چه آفتابی و چه طوفانی توانایی بالایی دارند.خانه های ساخته شده با بلوک های توخالی در تابستان سرد و در زمستان گرم باقی می مانند. بلوک های توخالی بتنی از محصولات ساختمانی bti با مواد اولیه مرغوب مانند ماسه ریز، شن سیله، شن نخودی، درشت و غیره ساخته می شوند. این مواد باعث می شوند بلوک ها در برابر بلایای طبیعی بی تأثیر بمانند. بنابراین بدون شک، بلوک های توخالی یک انتخاب ایده آل برای تضمین یک پایه محکم برای هر ساخت و ساز هستند. یکی دیگر از عوامل مهم بلوک های توخالی این است که ماهیت توخالی آنها از صدا و گرما جلوگیری می کند و در نتیجه دیوارهای شما را ضد صدا و ضد رطوبت می کند. در مقابل، دیوارهایی که با آجرهای قرمز ساخته شده‌اند به‌راحتی مرطوب می‌شوند و به‌ویژه در هنگام باران‌های موسمی آسیب می‌بینند

محیط دوستانه

بر خلاف آجرهای قرمز سنتی، بلوک های توخالی نیازی به سوزاندن ندارند. آنها توسط ماشین های اتوماتیک ساخته می شوند که به این معنی است که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند . از طرفی برای ساخت آجر قرمز به خاک حاصلخیز نیاز است. در نتیجه، زمین های کشاورزی در تمام کوره های آجرپزی سنتی و مدرن و کارخانه های آجرپزی اتوماتیک در بنگلادش استفاده می شود. علاوه بر این، تقریباً در تمام کوره های آجرپزی سنتی از چوب به عنوان سوخت استفاده می شود. زغال سنگ وارداتی، حتی گاز، به عنوان سوخت استفاده می شود. بنابراین استفاده از خاک حاصلخیز باعث هدر رفتن زمین های کشاورزی می شود و به همین دلیل استفاده از زمین های کشاورزی برای تولید آجر در چین و هند ممنوع شده است. این در حالی است که طبق مطالعه پژوهشکده خانه سازی(HBRI)، “هزینه ساخت و ساز ساختمان را می توان با استفاده از مواد سازگار با محیط زیست مانند بلوک های توخالی به جای آجرهای سنتی تا ۲۵ درصد کاهش داد.” دولت قبلاً اعلام کرده است که استفاده از آجرهای قرمز سنتی را از سال ۲۰۲۵ برای حفظ محیط زیست به طور کامل ممنوع می کند. پس بهتر است از این به بعد برای هر پروژه ساختمانی از بلوک های توخالی استفاده کنیم

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی واضح است که مزایای بلوک های توخالی متعدد است و به همین دلیل است که محبوبیت آنها نیز به سرعت در حال افزایش است. با این حال، از نظر ساخت و ساز کم هزینه، پرداخت با کیفیت بالا، مقاومت در برابر زلزله و از همه مهمتر تضمین یک پایه ایمن و محکم برای خانواده شما، هیچ جایگزینی برای استفاده از بلوک های توخالی بتنی وجود ندارد. بنابراین، اگر در مورد ساخت و ساز آینده خود نگران هستید، بلوک های توخالی بتنی از محصولات ساختمانی bti بدون شک گزینه ایده آلی برای شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *