استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

در ساختمان سازی برای ساخت و بالا آوردن دیوار و می توان از دو نوع از مصالح ساختمانی استفاده کرد . آجر و بلوک سیمانی . حال این سوال مطرح می شود که استفاده از کدام بهتر است ، آجر یا بلوک ؟

برای اینکه پاسخ این سوال را بدانیم باید به مشخصات هر کدام و مزایای استفاده از آن توجه کنیم . به همین خاطر در ادامه تعریفی کوتاه از هرکدام می آوریم .

آجر

آجر از زمان های دور یکی از مهمترین مصالح ساختمانی بوده است . آجر از دوران باستان یکی از مهمتریم مصالح در ساخت و ساز به شمار می رود . آجر از پختن خاک رس در کوره های آجر پزی ساخته می شود . 

lazy placeholder استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

آجر فشاری

مراحل ساخت آجر بدین صورت است که ابتدا خاک رس مرغوب تهیه می شود . بعد از تهیه خاک باید این خاک به عمل آمده و گل رس ساخته شود . گل بدست آمده در قالب هایی قرار داده می شود تا به شکل آجر دربیاید .

بعد از قالب گیری آجر باید خشک شود . به این آجر ، آجر خام می گویند . در انتها آجرهای خام برای پخته شدن به کوره آجرپزی منتقل می شود . در این مرحله آجر خام بعد از پخته شدن به آجر نهایی و قابل استفاده در ساخت و ساز تبدیل می شود .

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی نیز یکی دیگر از مصالح ساختمانی است که از آن برای ساخت دیوار استفاده می شود . نوعی دیگر از بلوک سیمانی در ساخت سقف استفاده می شود که به آن بلوک سقفی می گویند . بلوک از مخلوط سیمان ، ماسه ، پوکه معدنی و آب ساخته می شود .

lazy placeholder استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

بلوک سیمانی

مخلوط مذکور را باید در داخل دستگاه بلوک زنی ریخت. این دستگاه با لرزش مخلوط در قالب ، آن را متراکم کرده و به شکل نهایی در می آورد . بعد از این مرحله بلوک های ساخته شده باید در میط باز قرار گیرند تا خشک شوند.

البته باید در نظر داشت که برای استحکام بلوک باید در فرایند خشک شدن آن را خیساند . بع این معنی که در زمانبندی مناسب به روی بلوک ها آب پاشید.

استفاده از آجر یا بلوک سیمانی

آجر با توجه به اینکه از جنس خاک رس است و در دمای بالا پخته شده است از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است به همین دلیل دیوار ساخته شده با آن محکم خواهد بود . اما با توجه به اینکه اندازه آجر کوچک است و همچنین وزن آن زیاد است در ساختمان های بیشتر از ۲ طبقه استفاده از آن در بنا توصیه نمی شود .

همانطور که گفتیم با توجه به ابعاد کوچکتر آجر نسبت بلوک سرعت انجام کار پایین می آید . اما در استفاده از بلوک سیمانی چون ابعاد بزگتری دارد کار سریعتر پیش می رود . همچنین با توجه به اینکه بلوک سیمانی از پوکه معدنی ساخته شده است وزن سبکی دارد .

وزن سبک بلوک باعث می شود که استفاده از آن در ساختمان های با طبقات بالا کاملا رایج باشد . در نتیجه با توجه با نکات گفته شده در ساختمان های بلند مرتبه استفاده از بلوک سیمانی چه از نظر اقتصادی و چه از نظز ایمنی بهتر است .

برای ساخت بلوک از پوکه معدنی ماسه ای استفاده می شود . 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09185314481
Call Now Button